Obec Poniky
Poniky

Ornamentálna mapa Slovenska

Ornamentálna mapa Slovenska

Naša škola (žiaci 2., 4. a 5. ročníka s pani učiteľkou Kružliakovou)) sa aj v tomto školskom roku zapojila do projektu Ornamentálna mapa Slovenska.

Projekt "Ornamentálna mapa Slovenska" je súčasťou medzinárodného integračného projektu "Ornamentálna mapa sveta" ( "Ornamental Map of the World" ), ktorý bude zameraný na spoznávanie tradičných národných kultúr v kontexte ochrany svetového kultúrneho dedičstva.

Ornament je základným prvkom miestnej kultúry, ktorý sa vyvíjal tisícročia a mal okrem estetickej aj funkciu sociálnu a ochrannú. Mapa tvorená ornamentami bude symbolizovať nesmierne kultúrne bohatstvo a rozmanitosť kultúr na našej planéte.

Slovensko bolo v minulosti výnimočné svojou živou kultúrou. Naši predkovia mali vysoké estetické cítenie a svoj talent rozvíjali od detstva až po starobu. Popri práci sa venovali umeniu a často dosahovali z dnešného hľadiska profesionálnu úroveň. Každá "dolina" si tak vytvorila originálny umelecký štýl, ktorý bol univerzálny - mali originálny odev, hudbu, architektúru,.....a ich základom bol práve - originálny ornament.

Mapa Slovenska vytvorená ako mozaika tradičných ornamentov bude spracovaná umelcami do podoby veľkoplošných obrazov "Krajina krásy", a zároveň sa ornamenty natrvalo stanú súčasťou každej našej obce na Google Maps.

 

Na Facebooku sa v decembri spustí hlasovanie o najkrajšie maľované ohnisko. Podporte svoje deti a zahlasujte za to naše J.

 

Dátum vloženia: 25. 11. 2019 9:29
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 11. 2019 9:33
Autor: Martina Šalková

ZŠ s MŠ Štefana Žáryho

Fotogaléria

Posledná pridaná fotografia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:3
DNES:117
TÝŽDEŇ:1205
CELKOM:820293

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 28. 9. 2023
jasná obloha 24 °C 13 °C
piatok 29. 9. jasná obloha 24/13 °C
sobota 30. 9. zamračené 22/13 °C
nedeľa 1. 10. zamračené 22/13 °C