Obec Poniky
Poniky

Ornamentálna mapa Slovenska

Ornamentálna mapa Slovenska

Naša škola (žiaci 2., 4. a 5. ročníka s pani učiteľkou Kružliakovou)) sa aj v tomto školskom roku zapojila do projektu Ornamentálna mapa Slovenska.

Projekt "Ornamentálna mapa Slovenska" je súčasťou medzinárodného integračného projektu "Ornamentálna mapa sveta" ( "Ornamental Map of the World" ), ktorý bude zameraný na spoznávanie tradičných národných kultúr v kontexte ochrany svetového kultúrneho dedičstva.

Ornament je základným prvkom miestnej kultúry, ktorý sa vyvíjal tisícročia a mal okrem estetickej aj funkciu sociálnu a ochrannú. Mapa tvorená ornamentami bude symbolizovať nesmierne kultúrne bohatstvo a rozmanitosť kultúr na našej planéte.

Slovensko bolo v minulosti výnimočné svojou živou kultúrou. Naši predkovia mali vysoké estetické cítenie a svoj talent rozvíjali od detstva až po starobu. Popri práci sa venovali umeniu a často dosahovali z dnešného hľadiska profesionálnu úroveň. Každá "dolina" si tak vytvorila originálny umelecký štýl, ktorý bol univerzálny - mali originálny odev, hudbu, architektúru,.....a ich základom bol práve - originálny ornament.

Mapa Slovenska vytvorená ako mozaika tradičných ornamentov bude spracovaná umelcami do podoby veľkoplošných obrazov "Krajina krásy", a zároveň sa ornamenty natrvalo stanú súčasťou každej našej obce na Google Maps.

 

Na Facebooku sa v decembri spustí hlasovanie o najkrajšie maľované ohnisko. Podporte svoje deti a zahlasujte za to naše J.

 

Dátum vloženia: 25. 11. 2019 9:29
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 11. 2019 9:33
Autor: Martina Šávoltová

ZŠ s MŠ Štefana Žáryho

Fotogaléria

Posledná pridaná fotografia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 3
DNES: 35
TÝŽDEŇ: 369
CELKOM: 534818

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia V-obraze

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

 

Informácie e-mailom

Novinky e-mailom