Obecný úrad Poniky
Malá Stráňa 32/12
976 33 Poniky
Dňa 24.3.2025 si 80. výročie oslobodenia obce Poniky pripomenuli zástupcovia obce Poniky, Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia a žiaci ZŠ s MŠ Štefana Žáryho a zástupcovia DPO. Program pre zúčastnených pripravil žiaci našej základnej školy.
"Dňa 23. marca 1945 o 3. hodine ráno vstúpila do Poník prieskumná hliadka sovietskych vojakov a za nimi jednotky rumunskej armády. Ustupujúce fašistické vojsko ešte ostreľovalo Poniky 23. a 24. marca 1945. Obetami tejto streľby sa stali tri Poničanky - Anna Trnková, Anna Chriašteľová a Madlena Mešková.
Pri prechode frontu obci nevznikli veľké škody, lebo priame boje sa odohrávali až za obcou Na vrchoch. V bojoch o obec a v okolí padlo 64 vojakov (49 Rumunov, 12 Nemcov a 3 Maďari), 53 z nich pochovali v rím.-kat. cintoríne, 2 v evanjelickom cintoríne a 6 v školskej záhrade. Súčasne s Ponikami v týchto dňoch bolo oslobodených ďalších 11 obci: Horná Mičiná, Podkonice, Lučatín, Medzibrod, Môlča, Rakytovce, Slo- venská Ľupča, Moštenica, Vlkanová, Iliáš a Kremnička.
V Ponickej Hute, v budove bývalej žandárskej stanice, bola pri prechode frontu zriadená rumunská poľná nemocnica, kde sústreďovali a liečili rumunských frontových vojakov. Rumunská poľná nemocnica bola aj v dúbravickej škole a v súkromnom dome u Škamlov. Tieto nemocnice občania zásobovali potravinami, najmä čerstvým mliekom a takými produktami, ktoré armáda nemala k dispozícii. Občania Poník a okolia hneď po príchode osloboditeľských vojsk im ochotne poskytovali všestrannú pomoc, napríklad pri doprave a budovaní palebných postavení, pri rekonštrukcii poškodených mostov, pri odstraňovaní cestných zátarasov a pod.
Hneď po oslobodení vyšiel z ilegality RNV, ktorý sa stal znovu vladnúcim orgánom v obcí. Z miestnych občanov zriadil ozbrojenú milíciu, ktorá mala udržovať poriadok a starať sa o bezpečnosť obyvateľstva. Muži, ktorí mali vykonávať vojenskú aktívnu službu, ihneď nastúpili k novovznikajúcim jednotkám, vojenským útvarom, aby sa zúčastnili na bojoch proti urputne sa brániacim a ustupujúcim fašistickým okupantom. Vláda nemeckého fašizmu však už bola na konci a 9. mája 1945 ešte v ranných hodinách sa rozniesla správa, že Nemecko kapitulovalo. Dňa 10. mája 1945 sa zišlo obyvateľstvo Poník (asi 400 osôb) na školskom dvore, aby oslávilo skončenie vojny."
Text z knihy PONIKY 700 ROČNÉ, zostavil Juraj Zemko, Vydavateľstvo Osveta 1982
Návštevnosť:
ONLINE:1
DNES:310
TÝŽDEŇ:1410
CELKOM:1107627
Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.