Navigácia

Obsah

Odkaz dňa Zeme si v Ponikách uctili v znamení lesa, detí a školy.

Typ: ostatné
foto Mária Galajdová, BBSK26. apríla 2019 sa žiaci Základnej školy s materskou školou Štefana Žáryho v Ponikách (okres Banská Bystrica) rozhodli v nadväznosti na aktivity Dňa Zeme, spolu so svojimi učiteľmi stráviť v prírode. Okolie obce im totiž trvalo ponúka krásne a inšpiratívne prostredie blízkych lesov a lúk.


Škola v spolupráci s obcou Poniky, Obecným podnikom lesov, Národným lesníckym centrom vo Zvolene, Banskobystrickým samosprávnym krajom, Okresným úradom v Banskej Bystrici a obecnými organizáciami a združeniami  (ako Poľovnícke združenie Bukovina Poniky a Základná organizácia  Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov) bude realizovať projekt svojho ďalšieho rozvoja. Ten bude zameraný najmä na rozšírenie príležitostí a možností učenia o lese, učenia v prírodnom prostredí, ale aj pre technickú výchovu a rôzne formy spoločenskej a občianskej  gramotnosti vrátane budovania lokalpatriotizmu prostredníctvom  silnejšieho vzťahu k rodnej obci, jej histórii, tradíciám a hodnotám.

 

Iniciátor projektu PhDr. Marcel Pecník zdôraznil symboliku začiatku projektu práve zvýšením záujmu o les a lesné prostredie: "Učenie o lese nie je len učením o stromoch, pôde, rastlinách, vode, či zvieratách. Aj keď poznatky o nich a o ich vzájomných vzťahoch a presahoch do všetkých iných sfér sú pre nás veľmi dôležité. Problematika sadenia, pestovania, hospodárenia i ochrany lesa symbolicky predstavujúca určitý veľmi dôležitý kolobeh naučí naše deti aj vzťahu k trvalej udržateľnosti. Tá je dôležitá tak pre les, prírodu, ako aj pre ľudské vzťahy, ekonomiku a mnohé ďalšie oblasti. Národné lesnícke centrum vo Zvolene začne so školou spolupracovať v tejto oblasti. Teší ma, že sa do spolupráce hlásia postupne aj ďalšie organizácie, úrady a spoločnosti, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť a uvedomujú si, že je závislá od výsledkov vzdelávania."

 

Ďalší rozvoj obecnej školy symbolicky ohlásili jej žiaci sadením stromčekov pre „ich“ budúci les pri lokalite Dolná Hôrka. Pomáhali im pritom aj členovia ZO SZPB, predstavitelia obce, ale aj vzácni hostia, ktorí podujatie v obci navštívili. Medzi deťmi i v prírode  sa dobre cítil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Ján Lunter i prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Mgr. Július Ernek. Obaja ocenili aktivity pripravovaného projektu a prisľúbili spoluprácu a podporu.

 

"Na projekt rozvoja školy sa tešíme. Vidíme v ňom budúcnosť našich detí i našej obce. Budeme ho podporovať a sme radi, že nám pomôžu aj odborní lesníci zo Zvolena, či predstavitelia blízkych úradov, firiem a spoločenských organizácií." uzatvorila starostka obce Poniky Ing. Jana Ondrejková.

 

text: PhDr. Marcel Pecník

foto: Mária Galajdová, BBSK

 

Pozri tiež stránku BBSK na FB.


Vytvorené: 30. 4. 2019
Posledná aktualizácia: 30. 4. 2019 11:16
Autor: Správce Webu